- Det brittiska företaget EnergyPathways och det finska företaget Hycamite utvecklar en produktionsanläggning för högkvalitativ grafit och koldioxidsnålt väte i Barrow-in-Furness på Englands västkust.
- Företagen utvärderar lönsamheten hos Hycamites teknik för nedbrytning av metan och kolbehandling vid produktion av högkvalitativ grafit.
- Enligt EnergyPathways uppskattning är produktionskostnaderna för vätgas vid anläggningen konkurrenskraftiga jämfört med blå vätgas som baseras på koldioxidavskiljning och lägre än för grön vätgas som produceras genom elektrolys i Britannien.
- EnergyPathways utvärderar även möjligheten att blanda den producerade vätgasen med kväve för att producera kommersiellt lönsamma mängder ammoniak för den globala gödselmarknaden.
- EnergyPathways avser att sälja högkvalitativ grafit på de viktigaste exportmarknaderna för högvärdiga produkter samt till kunder verksamma inom området för energiomställningen.
Det brittiska energibolaget EnergyPathways (EPP) har tecknat ett avtal med det finska företaget Hycamite, enligt vilket EPP ska undersöka möjligheten att använda Hycamites koldioxidsnåla teknik för vätgas- och grafitproduktion i den vätgasanläggning som EPP planerar att bygga.
EnergyPathways planerar att bygga en vätgasanläggning med en årlig produktionskapacitet på 20 000 ton och en grafitanläggning med en årlig produktionskapacitet på cirka 60 000 ton i ABP:s hamn Port-of-Barrow i Barrow-in-Furness. Produktionsanläggningen kommer att ingå i EPP:s energilagringsprojekt MESH i östra Irländska havet och på Englands västkust.
Både den brittiska regeringen och Europeiska kommissionen har klassificerat grafit som en kritisk mineralresurs. Det är en livsviktig råvara som används vid tillverkningen av batterier och bränsleceller till elbilar, inom flyg- och rymdteknik samt försvarsindustrin.
EPP avser att ansöka om stöd från den brittiska regeringens program ”Critical Minerals Accelerator” för att finansiera sina planer för grafitproduktion. Detta finansieringsprogram syftar till att stödja kommersialiseringen av innovativa lösningar för kritiska mineraler, inklusive utvinning, förädling, försäljning och återvinning.
Ben Clube, vd för EnergyPathways, sade:
”Vi är glada över att få samarbeta med Hycamite för att undersöka användningen av deras banbrytande och beprövade teknik i vårt MESH-projekt. Inhemsk produktion av grafit ger Britannien enorma fördelar, särskilt genom att stärka landets industriella och försvarsmässiga kapacitet, och utgör samtidigt en betydande och långsiktig investering i Barrows ekonomi.”
Polaris Battery Labs, ett oberoende kommersiellt forskningslaboratorium i USA, har bekräftat den höga kvaliteten på den batterigrafit som Hycamite utvecklat från naturgas.
Hycamites vd Matti Malkamäki sade:
”Förutom produktion av koldioxidsnål vätgas erbjuder vår teknik möjligheten att producera material vars koldioxidavtryck är betydligt mindre än tidigare, till ett konkurrenskraftigt pris och på platser där utvunnen grafit för närvarande inte bearbetas. Detta är nödvändigt ur klimat-, tillväxt- och säkerhetssynpunkt.”
EnergyPathways samarbete med Hycamite pågår parallellt med samarbetet med Associated British Ports, där man undersöker olika tomtalternativ för placering av en metanfördelningsanläggning och kolhanteringsverksamhet i hamnen i Barrow.
Information om MESH-projektet
MESH-projektet för långvarig energilagring, som den brittiska regeringen har utsett till ett projekt av nationell betydelse, kombinerar energilagring med tryckluft och omvandling av gas till vätgas. Det är tänkt att bli Britanniens största LDES-projekt med en kapacitet på 300 MW / 55 GWh / över 100 timmar, och målet är att inleda verksamheten vad gäller vätgasproduktion under åren 2029–2030, beroende på den politiska utvecklingen, godkännanden och finansieringen.
Avgörande är att MESH erbjuder en lagringskapacitet på flera dagar, som överstiger 100 timmar, och därmed kan utnyttja Britanniens snabbt växande överskott av vindkraft, som för närvarande produceras men går till spillo. Förra året medförde stängningen av vindkraftparker och ersättningen av dessa med gaskraft kostnader på 1,5 miljarder pund för konsumenterna. Fram till 2030 förväntas detta belopp stiga till över 8 miljarder pund i takt med att överskottet av vindkraft ökar. Andra lagringstekniker, såsom batterier, lagrar energi endast under några timmar och klarar inte av de flera dagar långa perioder av överskott och underskott av vindkraft som är typiska för Britannien.
MESH:s kostnadseffektiva vätgasproduktion förbättrar ytterligare MESH:s förmåga att lagra och leverera koldioxidsnål, regelbundet tillgänglig el från dagar till veckor och till och med säsonger, vilket avsevärt stärker den nationella energisäkerheten samt det brittiska elnätets hållbarhet och tillförlitlighet, samtidigt som utsläppen minskas.
Genom att minska det enorma svinnet från vindkraft bidrar MESH till att sänka elpriserna och minska Storbritanniens beroende av gaskraft som reservkraft.
Om Hycamite
Hycamite är ett finskt cleantechföretag som arbetar för att minska industrins koldioxidutsläpp. Med hjälp av sin egenutvecklade teknik för metannedbrytning producerar företaget vätgas med lågt koldioxidavtryck samt högkvalitativa fasta kolprodukter, inklusive batterigrafit. Samtliga Hycamites produkter har ett avsevärt lägre koldioxidavtryck än konventionella alternativ. Den skalbara och energieffektiva tekniken hjälper industrin att minska utsläppen från användning av naturgas samtidigt som värdefulla kolprodukter produceras för olika användningsområden och robustare försörjningskedjor skapas. Investeringsföretaget Springvest har den 15 september 2026 inlett en nyemission på 8 miljoner euro för Hycamite, riktad till privata investerare och familjeföretag i Finland.